Góry

Aktywny wypoczynek w górach, czyli narciarstwo – co warto wiedzieć?

Narciarstwo jest bardzo popularnym sportem i żeby móc go uprawiać należy posiadać właściwy sprzęt. Narty zjazdowe to jeden z nich, który musi być najwyższej jakości, by jazda na nich była prawdziwym spełnieniem marzeń. Narty zjazdowe znacznie się różnią od nart biegowych. Odpowiednie narty zjazdowe powinny mieć swoje parametry. Jest kilka najważniejszych, które należy bezwzględnie wziąć pod uwagę.

  • Promień skrętu jest jednym z takich czynników. W tym przypadku trzeba się zastanowić na czym najbardziej zależy użytkownikowi: na stabilności czy na wygodnym manewrowaniu. Duży promień zapewni stabilność, ale utrudnione będzie manewrowanie, natomiast im mniejszy promień, tym lepsze manewrowanie i niższa stabilność. Sztywność narty jest również ważna. Najbardziej miękkie poleca się tym, co dopiero zaczynają uprawiać ten rodzaj aktywności fizycznej. Twarde są dla profesjonalistów. Istotną sprawą jest także taliowanie. Chodzi tutaj o rozmiary narty w dziobie, pod butem i na piętce. Ważna jest także głębokość wcięcia bocznego narty.

narty

  • Na budowę nart zjazdowych składa się rdzeń, krawędzie, które odpowiedzialne są za jazdę, ślizg. Często korzysta się z dodatkowego wzmocnienia, by narty były wysokiej jakości i wytrzymały długi czas.
  • Narty zjazdowe można podzielić na dwie kategorie. Pierwsze z nich to narty wyczynowe ( zawodnicze, komórkowe), które są niedostępne dla osób, które spełniają swoje pasje. Nie ma go często w markowych katalogach ze sprzętem. Są przeznaczone tylko dla nielicznych zawodników. Charakteryzują się dużo większą wytrzymałością i sprężystością. Wyróżnia się także narty, które można spotkać w każdym sklepie i dzielą się na kilka podkategorii, które przeznaczone są do określonego sposobu zjazdu. Można spotkać się z nartami Slalom i jak sama nazwa mówi, służą do szybkiej jazdy krótkimi skrętami. Gigant to ta sama jazda, tylko, że długimi skrętami. Popularne są także Freestyle, które przeznaczone są do akrobatycznej nazwy. Dla osób niedoświadczonych są Snowblade, które dopiero uczą jazdy w ten sposób. Do dużych prędkości właściwy będzie Freeride.