Praca

Badania i innowacje dotowane z Unii

Od wielu lat należymy do Unii Europejskiej i czerpiemy z tego określone profity. Nie da się ukryć, że nasza przynależność do zjednoczonej Europy przynosi wiele dobrego. Polskie firmy mogą liczyć na unijne dotacje. Dofinansowania przyznawane się między innymi na badania i innowacje, które z wyniku tych badań powstaną.

Unia przyznaje dotacje firmom badawczym

dotacja na badania z UniiFirmy zajmujące się różnego rodzaju badaniami mogą liczyć na spory zastrzyk gotówki z Unii w ramach dotacji. Ich przyznanie uzależnione jest od konkretnego planu i dobrze napisanego wniosku. Pomoc przy pisaniu unijnych wniosków oferuje wiele firm doradczych. Każda dotacja na badania z Unii musi być spożytkowana zgodnie z wnioskiem, który się złożyło. Trzeba to udokumentować odpowiednimi rozliczeniami. Dotacje sięgają kwot rzędu kilkuset tysięcy złotych, ale wysokość unijnego wsparcia uzależniona jest od rodzaju projektu, jaki złożymy. Każda firma, która zajmuje się badaniami i rozwojem innowacji powinna starać się o przyznanie dofinansowania. To nic nie kosztuje, a spróbować uzyskać dofinansowanie może każdy. Wiele różnych firm doradczych zajmuje się pomaganiem przy pozyskiwaniu dofinansowań. Można skorzystać z pomocy takiej firmy tym bardziej, że nie każde dofinansowanie jest bezzwrotne. Pula pieniędzy przeznaczonych na dofinansowania dzielona jest pomiędzy poszczególne województwa i nie jest to worek bez dna. Dlatego trzeba się śpieszyć i złożyć wniosek jak najszybciej po ogłoszeniu programu pomocowego i dofinansowań.

Szeroko pojęte prace badawcze mogą być dofinansowane z Unii. Firmy, których profilem działalności są badania i innowacje mogą pozyskać spore fundusze na wsparcie i rozwój swojej działalności. Tym bardziej, że taka działalność badawcza to nie jest żaden dochodowy biznes. Zyski pojawiają się wówczas, kiedy badania przynoszą wymierne efekty w postaci innowacji.