Praca

Bezproblemowe zakładanie Gewerby

Działalność gospodarcza to wyzwanie, które podejmuje wiele osób licząc na odniesienie sukcesu. Decyzja o prowadzeniu własnej firmy wymaga szczegółowych przemyśleń szczególnie gdy otwiera się ją poza granicami Polski. Wielu naszych rodaków próbuje swoich sił w samozatrudnieniu szczególnie na terenie naszego niemieckiego sąsiada.

Uproszczone procedury otwierania działalności na obszarze Niemiec

założenie firmy w niemczechPo wejściu Polski do Unii Europejskiej Polacy uzyskali przywileje wynikające z członkostwa we wspólnocie. Najbardziej doniosłym aktem prawnym wydanym przez Unię dającym ogromne możliwości jest dyrektywa o swobodnym przepływie osób i usług. Skorzystali z tego narzędzia ludzie szukający pracy na terenie państw unijnych oraz osoby myślące o własnym biznesie. Największa liczba naszych rodaków skierowała się do Niemiec w celu założenia najprostszej formy działalności gospodarczej jaką jest Gewerba. Szybkie założenie firmy w Niemczech jest możliwe dzięki uproszczonym zasadom jakie przysługują obywatelom państw członkowskich. Należy przede wszystkim zadbać o posiadanie lokalu, który będzie spełniał warunki określone w profilu działalności. Ze względu na możliwość korzystania z ulg podatkowych dobrym krokiem będzie uzyskanie meldunku w Niemczech. Mając ten etap za sobą należy się skierować z dowodem tożsamości do urzędu nazywanego Gewerbeamt aby złożyć wniosek o wpis do rejestru. Po wniesieniu opłaty urzędnik przyjmuje wniosek i możemy się szczycić mianem przedsiębiorcy. Lecz to nie koniec formalnej drogi gdyż czeka nas kontakt z urzędem skarbowym i konieczność określenia w nadesłanym formularzu rocznych przychodów.

Gewerbeamt informuje automatycznie również o powstaniu nowego podmiotu urząd statystyczny oraz izbę rzemieślniczą. O kontaktach z urzędem skarbowym oraz izbą rzemieślniczą wynikających z niemieckiego prawa warto poczytać w odrębnych artykułach. Ważna jest również kwestia ubezpieczenia zdrowotnego.