Technologia

Detektory i inne – jakie muszą być?

 Detektory, spektrometry, czy inne urządzenia służące do badania substancji chemicznych, promieniowania, czy materiałów, powinny charakteryzować się pewnymi właściwościami. Dzięki temu będą one dobrze działały w każdych warunkach, a wyniki jakie będziemy dzięki nim uzyskiwać będą wiarygodne i dokładne.

Detektor promieniowania musi być wytrzymały

dokładny detektor promieniowaniaPrzede wszystkim dokładny detektor promieniowania powinien być wykonany z solidnego i trwałego materiału. Warto jest wybrać do produkcji twarde metale, odporne na wgniecenia czy inne uszkodzenia mechaniczne. Detektor z pewnością będzie często przewożony, podobnie jak przenośny spektrometr, więc podczas transportu i użytkowania nie może mu się nic stać. Warto jest też wybrać sprzęt, który będzie odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Chodzi tutaj głównie o deszcz czy śnieg, przez który sprzęt może zamoknąć i się uszkodzić. Wodoodporna obudowa powinna załatwić sprawę. Mało kto zwraca uwagę na ciężar sprzętu, jednak jest to coś, co może mieć duże znaczenie, szczególnie przy skomplikowanych pracach terenowych. Jeśli mamy coś trzymać przez wiele godzin, to lepiej żeby było to jak najlżejsze. Nie trzeba chyba wspominać o tym, że detektor powinien być elektroniczny i dawać nam dokładne dane na wyświetlaczu. Im więcej ma on ustawień i im więcej potrafi wykryć tym lepiej. Tym sposobem dowiemy się nie tylko z jakimi substancjami mamy do czynienia, ale również jakie mają stężenie, jakie są zanieczyszczenia w okolicy i tym podobne.

Detektory promieniowania powinny być również niezawodne, żeby w trakcie prac nagle się nie zepsuł. Ciągłość pracy jest często kluczowa, szczególnie jeśli prowadzi się długotrwałe i skomplikowane badania. Warto jest wybrać najlepszy jakościowo sprzęt do naszych badań.