Eksponowanie więźby dachowej na poddaszu

O płytach poliuretanowych można mówić wiele, ale najlepiej porównać je z innymi materiałami termoizolacyjnymi, które dostępne są na polskim rynku. Porównując różne materiały, na pewno należy zwrócić szczególną uwagę na ich minimalną grubość.

Płyty pozwalające na odsłonięcie belek konstrukcyjnych dachu

płyty warstwowe pirOkazuje się, że płyty warstwowe są zdecydowanie najcieńsze ze wszystkich materiałów termoizolacyjnych, czyli zajmują najmniej przestrzeni użytkowej. Dla porównania: najgrubsza jest wełna skalna, która zajmuje nawet 200mm. Styropian zajmuje niewiele mniej miejsca, bo aż 185mm. To jednak nie wszystkie zalety, jakie niesie za sobą skorzystanie z płyt warstwowych PIR. Okazuje się, że dzięki nim można w łatwy sposób wyeksponować więźbę dachową. Płyty poliuretanowe to nic innego jak termoizolacja nakrokwiowa. Oznacza to, jak sama nazwa wskazuje, że płyty montowane są na krokwiach. Takie płyty warstwowe pir nie są więc widoczne od strony wewnętrznej budynku, co ma szczególne znaczenie na poddaszach. Wielu właścicieli życzy sobie, by termoizolacja nie była widoczna, ponieważ dach posiada ciekawą więźbę dachową, którą chcą wyeksponować. Nie ma z tym żadnego problemu, jeśli tylko zastosuje się płyty z rdzeniem poliuretanowym. To umożliwiają całkowite odsłonięcie belek konstrukcyjnych dachu. Takie rozwiązania idealnie pasują do wnętrz klasycznych i nowoczesnych. Więźba dachowa może zostać dodatkowo pomalowana na konkretny kolor – np. na biało. To wszystko pozwala nie tylko na zaoszczędzenie powierzchni użytkowej na poddaszu.

W ten sposób można przede wszystkim zachować niepowtarzalny klimat poddasza. Warto więc zastanowić się nad takim rozwiązaniem, które stosowane jest coraz częściej – zwłaszcza w domach jednorodzinnych, w których poddasza przeznaczane są na pomieszczenia użytkowe – pokoje gościnne, garderoby i inne.