Budownictwo i Dom

Gumowa nawierzchnia na placu zabaw

Wizyta na placu zabaw dla większości dzieci kończy się wielogodzinną zabawą w piaskownicy, huśtaniem na hustawkach, zjeżdżaniem na zjeżdżalni czy wspinaniem na drabinach. Jednak zawsze w trakcie tych zajęć może dojść do wypadku.

Jak chronią gumy na placach zabaw?

guma pod plac zabawMałe dzieci dość często upadają w trakcie chodzenia, biegania czy korzystania z różnych sprzętów i urządzeń. Ochraniacze je chronią tylko w czasie jazdy na rowerze czy hulajnodze, a w pozostałych przypadkach są zdane na swoje odruchy obronne. Spadając z hustawki dziecko może sobie wyrządzić krzywdę, dlatego też często jest stosowana jako podłoże guma pod plac zabaw. W obecnych czasach taka nawierzchnia jest standardem, ponieważ cechuje ją odpowiednia elastyczność i wytrzymałość. Na rynku działa kilku producentów zajmujących się produkcją bezpiecznych nawierzchni na place zabaw, które różnią się materiałem oraz teksturą. Najczęściej są wykorzystywane pianki poliuretanowe, które zachowują świetną elastyczność oraz odporność na uszkodzenia, specjalne gumy o dużej wytrzymałości czy elastyczne powierzchnie, które są bezpośrednio wylewane na wcześniej przygotowane podłoże. Każda z nich się świetnie nadaje, ale gumy mają najwięcej zalet, dlatego też są stosunkowo często wybierane. Układa się je jak kostki, jedna obok drugiej i mocuje specjalnym spoiwem. Taka nawierzchnia jest odporna na odkształcenia, kruszenie czy działanie negatywnych czynników atmosferycznych, dzięki czemu pozostaje w doskonałym stanie przez wiele lat.

Gumowe powierzchnie na placach zabaw mogą być jednobarwne lub kolorowe, ale prawdziwym hitem są gumy z nadrukiem w formie cyferek, literę czy popularnych gier podwórkowych. Dzięki temu gumowe maty spełniają kilka funkcji jednocześnie. To obecnie jedno z lepszych rozwiązań.