Jak stosować prawidłowo aparat powietrzny?

Aparaty powietrzne są stosowane przez różne służby publiczne. W szpitalu za pomocą butli z tlenem i przymocowanych do tego wężyków podawany jest tlen dla pacjentów. Straż pożarna używa butle z tlenem i maską w miejscach gdzie występuje duże zadymienie.

Aparaty do dróg oddechowych

Aparat powietrznyKażdy strażak czy to z jednostki ratownictwa górniczego, ochotniczej lub państwowej straży pożarnej musi znać prawidłowe działanie aparatu powietrznego w celu ochrony dróg oddechowych. Chcąc zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa warto wyposażyć się w sprzęt wysokiej jakości. Wymaga to skompletowania odpowiedniego zestawu: butle, noszak wraz z automatem i zaworem, maskę oraz czujnik bezruchu. Butle z tlenem dzielą się na dwa rodzaje: butle stalową lub butlę kompozytową. Butle stalowe mają pojemność 6-7 l, zaś butle kompozytowe nawet 9 l. Butle te posiadają zawór bezpieczeństwa, przeznaczone są do używania z aparatami oddechowymi o obiegu otwartego. Wykonane są z tworzyw nie podlegające korozji. Tego typu butle są bardzo lekkie i posiadają długą żywotność, gdzie w zależności od modelu nawet 15, 20 lub 30 lat. Aparaty powietrzne wraz z prawidłową dobraną maską mają za zadanie pomóc strażakowi w trakcie jego pracy w celu ratowania lub ewakuacji osób poszkodowanych z rejonów gdzie występuje duże zanieczyszczenie atmosferyczne lub w przypadku działa szkodliwych substancji (gazy, opary, pyły) oraz w miejscu gdzie zawartość tlenu jest mniejsza niż 17%. W rejonach skażonych biologiczne lub występuje promieniowanie ważne jest by taki aparat mógł prawidłowo funkcjonować, musi być zabezpieczony gazoszczelną odzieżą ochronną wraz z rękawicami ochronnymi. W szpitalu aparat powietrzny stosowany jest w celu podania tlenu pacjentowi mający problemy z oddychanie lub w trakcie wykonywania zabiegów operacyjnych.

Prawidłowe działanie aparatu tlenowego ściśle wiąże się z przejściem szkolenia. Pozwoli to na zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej. Ważne jest by przy wyborze tego typu sprzętu, wybrać z jak najlepszych materiałów. W razie wątpliwości warto zapytać się eksperta w tej dziedzinie.