Rolnictwo

Jak uprawiać rzepak

Kiedy postanowiłam przejąć gospodarstwo rodziców i uprawiać rzepak, zaskoczyła mnie informacja, iż rzepak jest rodzajem kapusty. Żółte pola pełne kwiatów jakoś nie pasowały mi do tej rodziny warzyw, ale nie miałam większej wiedzy w tym zakresie. W sierpniu ruszyłam na siewy, a już następnego roku mogłam podziwiać plony. Musiałam się jednak jeszcze wiele nauczyć, ale miałam godnego mentora.

Rolnictwa trzeba się nauczyć

prawidłowe nawożenie rzepakuWychowywałam się na wsi, gdzie cała moja rodzina pracowała na roli. Wiedziałam, jak wykonywać powierzone mi zadania, jednak nie miałam większej praktycznej wiedzy na temat tego, jak działa gospodarstwo. Na szczęście miałam mamę, która spędziła większość życia poświęcając się rolnictwu. Postanowiła nauczyć mnie wszystkich podstaw, doradzać doświadczeniem i oferować pomoc zawsze, kiedy będzie w stanie to zrobić. Naszą główną uprawą była uprawa rzepaku. Od dzieciństwa zachwycałam się jego stanem kwitnienia. Kojarzył mi się z latem, wakacjami i beztroską. Mama powiedziała mi, że bardzo ważne jest prawidłowe nawożenie rzepaku. Kiedy to się zaniedba, z całej uprawy może nic nie wyjść. Szczególnie wczesną wiosną rzepak potrzebuje intensywnego nawożenia azotem, ale nie należy też przesadzić. Ważna jest również siarka, bor, magnez czy mangan. Przekazała mi też rodzinny, sekretny sposób na dobrą uprawę rzepaku, ale zastrzegła, że warto nieustannie dokształcać się w tym zakresie.

Czeka mnie jeszcze wiele do nauki, ale wiem, że w razie potrzeby mogę zwrócić się do mojego najbliższego mentora. Kiedyś nie widziałam się w roli rolnika, ale oto jestem. Czytam o różnych rodzajach nawozu w Internecie, ale mam również na uwadze słowa mamy. Myślę jednak, że tegoroczne zbiory będą na tyle satysfakcjonujące, że z ich sprzedaży uda mi się wyremontować dom.