Jakie oświetlenie – o użyteczności plafonów nowoczesnych

Plafon do niedawna kojarzył się z pięknym płaskim malowidlem. Umieszczany na suficie, najczęściej w stiukowym obramowaniu, cieszył wzok złudzeniem dodatkowej przestrzeni lub po prostu uzupełniał bardzo dekoracyjne barokowe i rokokowe wnętrza. Dziś kolorowy fresk na suficie zastępuje światło, a gipsowe zdobienia – obrzeża lampy.

Kiedy zastosować nowoczesny plafon

Istniejeplafony nowoczesne wiele miejsc, które możemy w pomieszczeniu oświetlić plafonem. Są to na pewno przestrzenie wizytowe i sfery, w jakich bardziej przydatna jest jasność rozproszona. W przeciwieństwie do klasycznej lampy – plafon nie zawęża strumienia światła do określonego punktu, a tym samym nie stwarza rodzaju intymnej nastrojowości. Jest mniej prywatny, bardziej oficjalny, a dzięki temu idealny do zastosowania w większej liczbie pomieszczeń. Plafony nowoczesne to też nie tylko światło w rancie, lecz także znakomity element dekoracyjny. Zdobione kryształami lub metalowymi serpentynami świetnie wpisują się w różnorodne aranżacje zarówno te zgeometryzowane, awangardowe i nowatorskie, jak i te eleganckie, lubiące opalizację, błysk i lśnienie w stylu glamour. Interesujący design w przypadku plafonu jest łatwiejszy do osiągnięcia. Światło w lampie tego typu wydobywa się jakby bezpośrednio z sufitu i rozlewa na szerokiej płaszczyźnie, dlatego jego obudowa może być zupełnie dowolna – od minimalistycznej, nowoczesnej po zdobioną na kształt dawnego reliefu.

Stając przed wyborem: lampa, żyrandol czy plafon – powinniśmy zawsze brać pod uwagę rodzaj przestrzeni, którą będziemy oświetlać, przeznaczenie oświetlonego miejsca, panujący tam styl oraz stopień dekoracyjności. Plafon to typ oświetlenia najbardziej uniwersalny – jego rozpraszająca się jasność pasuje do wielu miejsc, a wielka różnorodność rantów – do mnóstwa aranżacji.