Motoryzacja

Nowoczesne manetki wyczynowe

Motocykle, niezależnie od modelu i przeznaczenia, były równie łatwe do tuningu i podrasowywania co samochody sportowe. Nic więc dziwnego iż najbardziej zapaleni offroaderzy często bardzo ekstensywnie modyfikowali maszyny, nie tylko pod względem osiągów, ale również wizualnie, znacznie zmieniając wygląd motocykla.

Zaawansowane manetki do motocykla

manetki crossJednym z punktów spornych, nad którym motocykliści debatowali całymi godzinami na zlotach, był wybór manetek. Był to bowiem element motocykla który pozornie wydawał się nieznaczny, choć miał ogromny wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale również na same sterowanie. Nowoczesne manetki cross były często podobne do tych, używanych w motocyklach sportowych, posiadając agresywny, technologiczny wygląd i wykończenie, choć wielu kierowców preferowało modele mniej przyciągające wzrok, a bardziej komfortowe. Manetki wyczynowe dla profesjonalistów były bowiem wykonywane z wygodnych i miękkich tworzyw sztucznych, które nie mogły być łatwo uformowane tak jak guma czy plastik, aczkolwiek nie podrażniały dłoni i nie powodowały dyskomfortu w trakcie wykonywania szybkich i gwałtownych manewrów i zakrętów na motocyklu. Umożliwiały również pewniejszy chwyt na kierownicy, ułatwiając kierowcom sterowanie na niepewnym podłożu czy stromych stokach, jak również bardzo szybką zmianę biegów lub prędkości.

W przeciwieństwie do manetek typowo sportowych, wyczynowe modele przeznaczone były do użytku przez cały rok. Mogły więc być wyposażone w system podgrzewania, pasujący niemal do wszystkich używanych manetek, bez konieczności modyfikacji czy dopasowywania. Mnóstwo profesjonalnych wyczynowych kierowców wybierało więc owe modele do motocykla właśnie ze względu na owe udogodnienie, dość rzadko spotykane w innych odmianach.