Profesjonalne nawierzchnie do obiektów sportowych

Dyscypliny sportowe różniły się od siebie pod względem wielu aspektów, i tak jak wymagały różnych cech fizycznych, często również potrzebowały odpowiedniej nawierzchni, by móc być wykonywanymi bezpiecznie i skutecznie. Zaawansowani sportowcy często wspominali, iż uniwersalne nawierzchnie wcale nie są najlepsze, a najwygodniejsze bywają podłogi dedykowane.

Nawierzchnie i podłogi do obiektów sportowych

nawierzchnie sportoweUniwersalne nawierzchnie, widywane głównie w szkolnych salach gimnastycznych i miejskich halach sportowych nie były przeznaczone do wykonywania jednego konkretnego rodzaju aktywności, i sprawdzały się podczas wszystkich eventów. Bardziej wyspecjalizowane nawierzchnie sportowe, jednak, coraz częściej pojawiały się na stadionach i podobnych dużych obiektach sportowych na których urządzano gale i pokazy. Najczęstszym rodzajem nawierzchni, jaki wykorzystywano na obiektach zamkniętych była bieżnia, niemal identyczna pod względem charakterystyki powierzchni do faktycznej bieżni zewnętrznej. Często zdarzało się, bowiem, iż zawody nie mogły odbywać się z powodu złej pogody, więc w takiej sytuacji przenoszono je do wewnętrznej hali wyposażonej właśnie w takową bieżnię. Elastyczne podłoża używane były w trakcie zawodów sportów kontaktowych, gdyż nie tylko zmniejszały ryzyko kontuzji podczas wykonywania bardzo złożonych ruchów i akrobacji, ale też zapobiegały obrażeniom w trakcie upadku, bardzo dobrze amortyzując takowe.

W zależności od obiektu i jego budżetu, nawierzchnie mogły być montowane na stałe, ale również używane w formie mat, posiadających cechy wybranego podłoża, rozkładanych na całej powierzchni pokazowej. Maty były oczywiście tańsze od stałych nawierzchni, choć wymagały każdorazowego rozłożenia i dopasowania do wielkości sali.