Góry

Uzdrowiska w Sudetach – Kudowa Zdrój

Województwo dolnośląskie jest wspaniałym obszarem, zarówno pod względem krajobrazów geograficznych, jak i ciekawostek dla turystów. W szczególności, różnorodnością pochwalić się mogą tereny Sudetów, które są jedyne w swoim rodzaju. Wygląd tychże wzgórz charakteryzuje się obszernym zróżnicowaniem form, głównie przez częste wypiętrzanie i karbowanie górotworu a także długich okresów niszczenia.

Z tego też powodu, masom w regionie Dolnego Śląsku asystują tak obszerne kotliny śródgórskie, głębokie doliny rzek oraz formy polodowcowe. Pod względem pogody góry też są wyjątkowe – w porównaniu do, dla przykładu Karpat, na tych samych wysokościach jest różny klimat, co sprawia, że granica lasu znajduje się o wiele dalej. Dodatkowo, charakterystyczne dla tych obszarów są różnice temperatur a także wiatry halne, które mają ogromną moc oraz powodują niesamowicie groźne w konsekwencji roztapiania śniegów a także powodzie. Dolny Śląsk zróżnicowany jest także pod względem świata zwierząt. Chociaż świat zwierząt uległ w znaczącej mierze przemianom przez niszczycielską działalność człowieka, to nadal obszar ten jest niezwykle bogaty, przede wszystkim w jelenie, dziki czy kozice, które egzystują tylko w bloku Śnieżnika w liczbie kilku sztuk. Jeśli chodzi o podział administracyjny województwa dolnośląskiego, to do najbardziej zamieszkałych miast należą głównie Wrocław, Wałbrzych i Legnica. W tych miejscowościach mieści się ogrom atrakcji turystycznych, między innymi ruiny zamkowe, muzea i parki krajobrazowe. Aczkolwiek, osoby lubiące ciszę, powinny udać się do mniej zaludnionego miasta. Jednym z nich jest Kudowa Zdrój, mieszcząca się na granicy z Czechami. To małe miasteczko liczy sobie niedużo ponad 10 tysięcy mieszkańców a także jest bardzo ciekawie zlokalizowane, gdyż Kudowa znajduje się na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego, dzięki czemu dominujący tam mikroklimat jest zdecydowanie łagodniejszy niżeli w okolicznych miejscach.

Bez względu na to, jaki teren wybierzemy odwiedzając województwo dolnośląskie, najważniejsze, byśmy przyjemnie spędzili czas pośród jedynych w swoim rodzaju widoków.