Motoryzacja

Wypadki za granicą – co robić?

Każdego dnia mnóstwo Polaków przemierza długie niemieckie autostrady. Oczywiście nikomu tego nie życzę ale należy brać pod uwagę ewentualność uczestniczenia w wypadku samochodowym na terenie Niemiec. Warto więc być bogatym w wiedzę odnośnie tego jak się w takiej sytuacji zachować oraz jakie kroki podjąć. Wbrew pozorom nie jest to nic skomplikowanego. 

Wypadki w Niemczech – procedura działania

wypadek w NiemczechPierwszą rzeczą jaką musimy zawsze robić przy uczestniczeniu w wypadku samochodowym jest udzielenie pierwszej pomocy. Jest to kwestia, która nie podlega dyskusji. Drugą sprawą o jakiej powinniśmy pamiętać jest to by zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym użytkownikom jezdni. W tym celu należy włączyć światła awaryjne oraz ustawić trójkąt ostrzegawczy. W przypadku drobnych stłuczek możemy dogadać się z drugim kierowcą i spróbować polubownie załatwić sprawę. Jeśli chodzi o poważniejszy wypadek w Niemczech jesteśmy prawnie zobligowani do wezwania policji, która pomoże w ujawnieniu winowajcy. W tym przypadku przydatna będzie znajomość języka niemieckiego. Pamiętajmy o tym żeby zachować ostrożność i jeśli czegoś nie rozumiemy to nie podpisujmy żadnych dokumentów. Jednym z takich dokumentów może być oświadczenie o naszej winie, z którą niekoniecznie musimy się zgadzać. Jeśli jesteśmy uczestnikiem wypadku na autostradzie niemieckiej konieczne będzie wezwanie pomocy drogowej w celu przetransportowania pojazdu w miejsce gdzie nasz samochód nie będzie stanowił zagrożenia w ruchu lądowym. 

Wyjeżdżając własnym samochodem do Niemiec pamiętajmy o wykupieniu ubezpieczenia. Taką polisę możemy wykupić w wielu firmach ubezpieczeniowych. Droższe polisy pokryją zarówno koszty pomocy drogowej jak również sprawią, że dostaniemy tymczasowy pojazd zastępczy. Ubezpieczenie możemy wykupić na konkretny dzień lub przedział czasowy.